Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m, as shown in the figure. O
ID: 2116444 • Letter: T
Question
Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m, as shown in the figure. One force is perpendicular to the rim, one is tangent to it, and the other one makes a 40.0 degree angle with the radius. Assume that F1 = 11.9N, F2 = 14.8N, and F3 = 8.80N.
Part A: What is the magnitude of the net torque on the wheel due to these three forces for an axis perpendicular to the wheel and passing through its center? (in N*m)
Part B: What is the direction of the net torque in part A?
Options:
a.) into the page
b.) out of the page
Explanation / Answer
T = f*r*sin(teta)
T(total) = .25
option a