Three forces are applied to a wheel of radius 0.395 m, as shown in the figure be
ID: 2241218 • Letter: T
Question
Three forces are applied to a wheel of radius 0.395 m, as shown in the figure below. One force (F1 = 11.7 N) is perpendicular to the rim, one (F2 = 7.65 N) is tangent to it, and the other one (F3 = 14.3 N) makes a 40.0
Three forces are applied to a wheel of radius 0.395 m, as shown in the figure below. One force (F1 = 11.7 N) is perpendicular to the rim, one (F2 = 7.65 N) is tangent to it, and the other one (F3 = 14.3 N) makes a 40.0 degree angle with the radius. What is the net torque on the wheel due to these three forces for an axis perpendicular to the wheel and passing through its center? (Let counterclockwise torques be positive.)Explanation / Answer
F1 will have no component in tangential direction F2 is tangential F3 will have a component in tangengetial direction whose magnitude is F3 sin(40) total torque = F2*R - F3sin(40)*R = 7.65*0.395 - 14.3*0.64*0.395 = - 0.609 Nm torque = 0.609 Nm clockwise