Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mastering Physics: chapter 5 Google Chrome Secure https://session.masteringphysi

ID: 1609821 • Letter: M

Question

Mastering Physics: chapter 5 Google Chrome Secure https://session.masteringphysics.com 73181285 Problem 5.74 Problem 5.74 Part A In the following figure m13200 kg and a a 512 The coefficient of What must be the mass m2 ofthe hanging blockifitisto descend 150 m in the first 300 the system isreleased from rest? safer kinetic ficton between the block and the incline 040 (Figure Express your answerto two significant figures and include the appropriate units 2.8 kg Submit Answera Incorrect. One attempt remaining; Try Again Signed in as Abdurrahman Abldogun e previous l 8 of 15 ned. Continue

Explanation / Answer

accelaration is a


distance travelled is d = 15 m

time taken is t = 3 sec

then using kinematic equations


s= (Vo*t) + (0.5*a*t^2)

15 = (0*t) +(0.5*a*3^2)

15 = 0.5*a*9

a = 3.34 m/s^2

then net force on m1 is


Fnet = T - (m1*g*sin(51.2)) - (mu_k*m1*g*cos(51.2))

m1*a = T - (m1*g*sin(51.2)) - (mu_k*m1*g*cos(51.2))


m1 cancels

3.34 = T - (9.8*sin(51.2)) - (0.4*9.8*cos(51.2))

Tension is T = 13.43 N

so writing equations of motion for m2


m2g-T = m2a

(m2*9.8)-13.43 = m2*3.34

m2 = 2.07 Kg