Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long uniform line of charge has charge per unit length 4.54 C/m and lies

ID: 1626439 • Letter: A

Question

A very long uniform line of charge has charge per unit length 4.54 C/m and lies along the x-axis. A second long uniform line of charge has charge per unit length -2.34 C/m and is parallel to the x-axis at y1 = 0.420 m .

Part A

What is the magnitude of the net electric field at point y2 = 0.214 m on the y-axis?

Part B

What is the direction of the net electric field at point y2 = 0.214 m on the y-axis?

What is the direction of the net electric field at point  = 0.214  on the y-axis?

-y-axis

OR

Part C

What is the magnitude of the net electric field at point y3 = 0.614 m on the y-axis?

Part D

What is the direction of the net electric field at point y3 = 0.614 m on the y-axis?

-y-axis

OR

please help.

-y-axis

OR

+y-axis

Explanation / Answer

A line of charge having charge per unit length=p1= 4.54 uC/m lies along the x-axis.

A second line of charge has charge per unit length=p2= -2.34 uC/m and is parallel to the x-axis at y1= 0.420m .

point y2= 0.214 m on the y-axis

y2 is between the lines.As one is +ive and the other is - ive, the field will be added up,it will be towards second -ive line

E =2k[ p1/r1 + p2/r2 ]

E =2*9*10^9[ 4.54 *10^-6/0.214 +2.34 *10^-6 /0.206 ]

E =18*10^3[ 4.54 /0.214 +2.34 /0.206 ]

E =18*10^3[ 21.215 +11.359]

E =18*10^3[ 32.574 ]

E =5.863*10^5 N/C
_____________________
2-)The direction of the net electric field at point y2= 0.214m on the y-axis is along +y-axis
_________________________
3-) point y3= 0.614m on the y-axis

At y3, the field are in opposite direction, the field due to positive is less than field due to negative

Total field will be difference of two fields

E =2k[ p1/r1 - p2/r2 ]

E =18*10^3[ 4.54 /0.614 - 2.34 /0.194 ]

E =18*10^3[ 7.394 - 12.062 ]

E = -18*10^3[ 4.6678]

E = 8.402*10^4 N/C
3-) the magnitude of the net electric field at point y3= 0.614m on the y-axis is 8.402*10^4 N/C
______________________________

4-) The direction of the net electric field at point y3 = 0.614m on the y-axis is -y-axis
__________________________