Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long train whose metal wheels are separated by a distance of 4 ft. 9 in.

ID: 2189125 • Letter: A

Question

A very long train whose metal wheels are separated by a distance of 4 ft. 9 in. is traveling at 65 mi/hr on a level track.The vertical component of the magnetic field of the Earth is 6.2 x10^-5 T. a) What is the induced emf between the right wheels and the left wheels? b) The wheels are in contact with the rails, and the rails are connected by metal cross ties which close the circuit and permit a current to flow from one rail to the other. Since the number of cross ties is very large, their combined resistance is nearly zero; most of the resistance of the circuit is within the train. What is the current that flows in each axle of the train? The axles are cylindrical rods of iron of diameter 3 in. and length 4 ft 9 in. c)Calculate the power dissipated per axle and the effective friction force per axle Found all three except the effective friction force per axle

Explanation / Answer

a)E=blv=6.2*10^-5*1.425*29058=2.57mV 1 ft = .3 m and 1 in. = .025 m l=4ft9in=1.425m v=65mi/hr=65*.44704=29.058m/sec b)l=1.425m r=1.5in=.0375m R=pl/A=9.7x10^-8*1.425/Pi*.0375^2=31.3 uohms I=V/2r=41.05A c)P=105.5W d)F=qvB=