College Physics problem. Please show all work. The mass of a roller coaster car,
ID: 1657766 • Letter: C
Question
College Physics problem. Please show all work.
The mass of a roller coaster car, including the riders, is 518 kg. The path of a portion of the ride is shown in the diagram below. The radii of curvature at the three points A, B, and C are 18.4 m, 10.2 m, and 8.40 m, respectively. The car, which travels from right to left, has a speed of 12.8 m/s and 22.5 m/s at A and B, respectively (a) What is the force exerted by the track at these two locations? (Enter the magnitudes of the forces.) At A At B (b) At what minimum speed will the car lose contact with the track at C? m/sExplanation / Answer
here,
rA = 18.4 m , rB = 10.2 m , rC = 8.4 m
vA = 12.8 m/s , vB= 22.5 m/s
a)
the force exerted by track at A , Na = m * g - m * vA^2 /rA
Na = 518 ( 9.8 - 12.8^2 /18.4)
Na = 463.9 N
the force exerted by track at B , Nb = m * g + m * vb^2 /rb
Nb = 518 ( 9.8 + 22.5^2 /10.2)
Nb = 30786 N = 3.08 * 10^4 N
b)
let the minimum speed will the car loose contact with the track at C ne v
m * vC^2 /rC = m * g
vC^2 /8.4 = 9.81
vC = 9.1 m/s