Classes are canceled due to snow, so you take advantage of the extra time to con
ID: 1658843 • Letter: C
Question
Classes are canceled due to snow, so you take advantage of the extra time to conduct some physics experiments. You fasten a large toy rocket to the back of a sled, and take the modified sled to a large, flat, snowy field. You ignite the rocket, and observe that the sled accelerates from rest in the forward direction at a rate of 15.5 m/s2 for a time period of 2.90 s. After this time period, the rocket engine abruptly shuts off, and the sled subsequently undergoes a constant backward acceleration due to friction of 4.15 m/s2. After the rocket turns off, how much time does it take for the sled to come to a stop?
Explanation / Answer
given, initial acceleration, a = 15.5 m/s/s
time taken for this acceleration t = 2.9 s
so final velocity after this time t, v = at = 15.5*2.9 = 44.95 m/s
after reaching this velocity it takes time t for the sled to stop
deceleration, d = 4.15 m/s/s
so, 0 = v - dt
t = v/d = 44.95/4.15 = 10.831 s
so the sled stops after 10.831 seconds