MasteringPhysics: Chapter Five- Mozilla Firefox ed @G eventedt e https://sess on
ID: 1659517 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: Chapter Five- Mozilla Firefox ed @G eventedt e https://sess onrnasteringphysics.com/myct/ite View?assignmentProbler Chapter Five D-8744189 of setapev Problem 5.2 Problem 5.2 ingPh Part A On a planet far, far away, an astronaut picks up a rock. The rock has a mass of 4.80 kg, and on this particular planet its weight is 41.8 N If the astronaut exerts an upward force of 48.1 N on the rock, what is its acceleration? Express your answer using two significant figures urses e Home us a.11 m/s nments Submit My Answers Give Up es Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining se Tools Provide Eeecback y Area SettingsExplanation / Answer
ma = F-Weight
=> a = (F-Weight)/m
Given : F = 48.1 N, Weight = 41.8 N, mass m = 4.8 kg.
So:
A =(48.1 – 41.8)/4.8 = 1.3 m/s2
Hope this helps :)