Problem 18.87 Constants Part A Copper wire of diameter 0.269 cm is used to conne
ID: 1660284 • Letter: P
Question
Problem 18.87 Constants Part A Copper wire of diameter 0.269 cm is used to connect a set of appliances at 120 V, which draw 1250 W of power total. The resistivity of copper is 1.68 × 10-8 ·m. What power is wasted in 29.0 m of this wire? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units 0] ? Passipated=1 Value | Units Submit Request Answer Part B What is your answer if wire of diameter 0.417 cm is used? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units ) ? pated=1 Value ! Units Submit Request Ans Provide FeedbackExplanation / Answer
Part A:
First we determine the current drawn by the source, I.
Write the expression -
P = V*I
=> 1250 = 120*I
=> I = 1250 / 120 = 10.42 A
Now find out the resistance of the copper wire.
cross-section area of the wire A = pi*r^2 = 3.141*(0.00269 / 2)^2 = 5.68 x 10^-6 m^2
write the expression for resistance -
R = k*L / A = (1.68 x 10^-8 x 29) / (5.68 x 10^-6) = 0.0858 ohm
Therefore, power dissipated in the wire, P = I^2 x R = 10.42^2 x 0.0858 = 9.32 W
Part B -
If the diameter of the wire is 0.417 cm
then cross-sectional area A = pi*r^2 = 3.141*(0.00417 / 2)^2 = 13.65 x 10^-6 m^2
so,
R = k*L / A = (1.68 x 10^-8 x 29) / (13.65 x 10^-6) = 0.0357 ohm
Therefore, power dissipated in the wire, P = I^2 x R = 10.42^2 x 0.0357 = 3.88 W