Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone please help me solve this? I am pretty sureI am doing something wron

ID: 1668136 • Letter: C

Question

Can someone please help me solve this? I am pretty sureI am doing something wrong. A student (m = 63 kg) falls freely from rest andstrikes the ground. During the collision with the ground, he comesto rest in a time of 0.0110 s. The average force exerted on him bythe ground is +20000. N, where the upward direction is taken to bethe positive direction. From what height did the student fall?Assume that the only force acting on him during the collision isthat due to the ground. Can someone please help me solve this? I am pretty sureI am doing something wrong. A student (m = 63 kg) falls freely from rest andstrikes the ground. During the collision with the ground, he comesto rest in a time of 0.0110 s. The average force exerted on him bythe ground is +20000. N, where the upward direction is taken to bethe positive direction. From what height did the student fall?Assume that the only force acting on him during the collision isthat due to the ground.

Explanation / Answer

Ft = mv 20000(0.0110) = 63v 220 = 63 v v = 3.492 m/s mgH + 1/2mV^2 = mgh + 1/2mv^2 (63)(9.8)H + 0 = 0 + 1/2(63)(3.492)^2 617.4H = 384.113 H = 0.622146 m Hopefully this helps!