Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Subject: Modern Physics - Nuclear Physics (I know that this is a lot of steps, b

ID: 1701801 • Letter: S

Question

Subject: Modern Physics - Nuclear Physics (I know that this is a lot of steps, but I am in dierer need of Help! :-( )

a) How much energy is released when 1 kg of 235-U undergoes fusion?


b) One ton of TNT releases about 4 GJ when it is detonated. How many tons of TNT are
equivalent in destructive power to a bomb that contains 1 kg of 235-U?


c) How much mass is lost per day by a nuclear reactor operated at a 1.0-GW power level?

d) If each ssion releases 200 MeV, how many ssion occur per second to yield this power
level.

Explanation / Answer

a) mass energy conversion relation is E=mc^2 m = 1 kg , c is the light of velocity = 3*10^8 m/s so E = 1*(3*10^8)^2 = 9*10^16 joule = 9*10^7 GJ b)The equivalent TNT is = 9*10^7/4 = 2.25*10^7 ton. c) Per day energy is lost by nuclear reactor =power*time= 1*3600*24 GJ mass required for this = 1*3600*24 GJ/9*10^7 GJ = 9.6*10^-4 kg = 0.96 gm of uranium. d) 200 Mev = 200*10^6 ev = 200*10^6*1.6*10^-19 joule =320*10^-22 GJ so ssion occurs per second = 1/320*10^-22=3.125*10^19 number to operate the power level 1GW.