Please, only answer this question if you have not previously answered the same q
ID: 1716923 • Letter: P
Question
Please, only answer this question if you have not previously answered the same question... Could someone please verify that I have worked this problem correctly and if I haven't, explain why?
2. A balanced three-phase system has a distribution wire with impedance 2+15n. per phase. The system supplies three loads that are connected in parallel: Load 1: 200 kVA Y-connected load at 0.3 pf leading. Load 2: 10-15a per phase -connected. Load 3: 100 kW at unity pf. If magnitude of the line voltage at the load is 1200 V ms a. b. Calculate the magnitude of the line voltage at the source. Calculate total complex power supplied to the loads. Load 1: .8 (leading) e,--cos-l(3) =-36.871 s, = (2002-36.87) or 160-1120) kVA Load 2: 1200 s, per phase = (10-5)':(10-5-s(38.4 + j192) kVA (10 +j5)* (10-j5) s2 = 3 * (38.4 + j19.2)kVA = 1 15.2 + j576) or 128.8226.56) kVA Load 3 pf-1.0 = 10020) or 100 kVA Thus, the answer to part (b) Stotal = 2002-36.871+ 128.8226.56) + (10020) = (380.362-9.4437) or (375.21-j62.409) kVA otat (375.21 62409).10 (180.52-30.027) A v, V3 * 1200 1200 y, = ½ + 1P(2 + j5) =-+ (1P)(2 + j5) = (1204 + j842.56) or 14965234.984) v * v, = 2085.41459.4) or (2545.3234.984) So the answer to part (a) is: 2545.3 VExplanation / Answer
The solution is wright.., I was checked ur answer..,