In a circus performance a monkey is strapped to a sled andboth are given an initial speed of 4.0 m/s up a 20 degree anglewhich is inclined. The combined mass of the monkey and sled are 30kg, and the coefficent of kinetic friction between the sled andincline is 0.20. How far up the incline do the monkey and sledmove? I can draw the digram. But im pretty much suck after that..anyone please help? Id really appricate it. In a circus performance a monkey is strapped to a sled andboth are given an initial speed of 4.0 m/s up a 20 degree anglewhich is inclined. The combined mass of the monkey and sled are 30kg, and the coefficent of kinetic friction between the sled andincline is 0.20. How far up the incline do the monkey and sledmove? I can draw the digram. But im pretty much suck after that..anyone please help? Id really appricate it.
Explanation / Answer
Given : . Mass of monky + sled = 30 kg . Angle of inclination () = 20o ; Initial velocity (v) = 4.0 m /s . Kineticfriction is : = 0.20 . Usingconservation of Energy , . (1/2) m v2 + 0 = ( mg cos20 + mg sin20 ) * d . ==> d = 0.5 m v2 / ( mg cos20 + mg sin20 ) . = ( 0.5 * 42 ) / ( 0.20 * 9.8 *cos20 + 9.8 * sin20 ) . = 1.540 m up . Hope this helps u!