Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In a circus performance a monkey is strapped to a sled and both are given an ini

ID: 2199070 • Letter: I

Question

In a circus performance a monkey is strapped to a sled and both are given an initial speed of 4.0 m/s up a 20 degree inclined track. The combined mass of monkey and sled is 20kg, and the coefficient of kinetic friction between sled and incline is 0.20. How far up the incline do the monkey and sled move?

Explanation / Answer

initial speed = u = 4 m/s final speed = o >> as both come to rest -------------- both are moving up mg sin 20 is acting downwards uk[mg cos 20] is acting downwards as friction is opposite to direction of motion net force (up) ma = - {mg sin 20} + {- uk mg cos 20} a (up) = - g sin 20 - uk g cos 20 = - 5.194 m/s^2 ================ let distance traveled be (d) UP the incline v^2 = u^2 + 2 a d 0 = 4^2 - 2 *5.194* d d = 16/2*5.194 = 1.54 meter