Part A onstants A steel wire has the following properties: Length 5.40 m Cross-s
ID: 1731629 • Letter: P
Question
Part A onstants A steel wire has the following properties: Length 5.40 m Cross-sectional areas 3.20x10-2 cm2 Young's modulus 2.0 x 1011 Pa Shear modulus 0.84 1011 Pa Proportional limit# 3.60 108 Pa Breaking stress# 1 1.0 108 Pa The proportional limit is the maximum stress for which the wire still obeys Hooke's law (point B in (Figure 1)). The wire is fastened at its upper end and hangs vertically Part B How much Express y AL- Figure 1 of 1 Submit If stress is removed. If stress frem ove object retans toits retunto its onig original shape gen toetsootgnal nal -Part C shape Elastic behavior Plastic Fracture behavior point What is the Hooke'slaw no longr obeyed Express yo Hookes la obeyred max Scale not line ar olExplanation / Answer
Solution ;
A) F = Proportional limit * cross section = 3.60 x 10^8 x 0.032 x 10^-4 = 1152 N
B) Young's modulus
E = FL/A delta L
Delta L = FL/AE = 1152 x 5.40 / (0.032x10^-4 x 2 x 10^11 ) = 0.00972 m = 9.72 mm
C) max weight = Breaking stress * cross section = 11 x 10^8 x 0.032 x 10^-4 = 3520 N
Comment in case any doubt please rate my answer ....