Part A part 1.Instead of 40, if 60 of the 100 people had stated that the main re
ID: 3173539 • Letter: P
Question
Part A part 1.Instead of 40, if 60 of the 100 people had stated that the main reason they had visited the store was because the store is running a sale on coats that week. The width of the 95% confidence interval would _______ .
Part B part 2.Over several years, students of Professor Robin Lock have flipped a large number of coins and recorded whether the flip landed heads or tails. As reported in a 2002 issue of Chance News, these students had observed 14,709 heads in a total of 29,015 flips. Calculate the standardized value of this statistic for testing whether the long-run proportion of heads differs from 0.50.
Explanation / Answer
Part A
Given x=60 and n=100
p=x/n =0.6
95% confidence interval
where z=1.96
Hence 95% confidence interval is (0.504, 0.696)
Part B)
Given x=14709
and n=29015
then p=x/n =0.51
test statistic:
where p=0.51 and p hat=0.5
Hence z=2.3659