A rectangular loop of wire with sides H 33 cm and W-56 cm carries current 12- 0.
ID: 1784351 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H 33 cm and W-56 cm carries current 12- 0.326 A. An infinite straight wire, located a distance L-24 cm from segment ad of the loop as shown, carries current -0.714 A in the positive y-direction. 1) What is Fad,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop? 2) What is Fbcx the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment bc of the loop? 3) What is Fnet,y the y component of the net force exerted by the infinite wire on the loop? 4) Another infinite straight wire, aligned with the y-axis is now added at a distance 2L- 48 cm from segment bc of the loop as shown. A current, 13, flows in this wire. The loop now experiences a net force of zero. 2L What is the direction of along the positive y-direction along the negative y-direction 5) What is the magnitude of l3?Explanation / Answer
1) Fad = iLB = u0*i1*i2*H/2piL
= 2e-7*0.714*0.326*0.33/0.24
= 6.4*10^-8 N answer
2) Fbc = u0*i1*i2*H/(2pi(L+W))
= -2e-7*0.714*0.326*0.33/(0.24+0.56)
= -1.92*10^-8 N answer
3) Fnet = 6.4e-8 - 1.92e-8 = 4.48*10^-8 N answer
4) along negative y direction.