Part A In the diagram below, a street light m is hung from a horizonal beam; the
ID: 1787163 • Letter: P
Question
Part A In the diagram below, a street light m is hung from a horizonal beam; the beam is supported by a pin at P and by the cable (cord) from the end of the beam to the upper part of the pole. Given that the beam is uniform and has a mass of 108 kg, the angle . 35, x,-3.55 m, 218 m, and that the mass of the street light is m -76.1 kg, find the tension in the cable. Use 9.8 m/s and express your answer to three significant digits. Use scientific notation. (Suggestion: Draw a free body diagram of the beam and take torques about P) cordExplanation / Answer
here,
theta = 35 degree
x1 = 2.18 m
x2 = 3.55 m
mass of street light , m1 = 76.1 kg
mass of beam , m2 = 108 kg
let the tension in the cable be T
equating the torque about the hinge
m1 * g * x1 + m2 * g * x2 /2 - T * sin(theta) * x2 = 0
76.1 * 9.81 * 2.18 + 108 * 9.81 * 3.55/2 = T * sin(35) * 3.55
solving for T
T = 1722.84 N
the tension in the cable is 1722.84 N