Part A In the figure we see that the electric potential increases by 10.0 as one
ID: 2154808 • Letter: P
Question
Part A
In the figure we see that the electric potential increases by 10.0 as one moves 4.00 in the positive direction. Use this information to calculate the x component of the electric field.
-I got -2.50E2 and this was correct
Part B
Apply the same reasoning as in part A to calculate the ycomponent of the electric field.
-I got -5.00E2 and this was correct
Part C
Combine the results from parts A and B to find the magnitude of the electric field for this system.
-Please help!
Part D
Combine the results from parts A and B to find the direction of the electric field for this system.
-Please help!
Explanation / Answer
c)
E = (Ex^2 + Ey^2) = (2.5e2*2.5e2+5e2*5e2) = 559
d)
= 180 + arctan(5e2/2.5e2) = 180 + 63.4 = 243 degrees