Class Management Help HW 13 Begin Date: 11/6/2017 11:00:00 AM -- Due Date: 11/20
ID: 1787458 • Letter: C
Question
Class Management Help HW 13 Begin Date: 11/6/2017 11:00:00 AM -- Due Date: 11/20/2017 11:00:00 AM End Date: 11/20/2017 11:00:00 AM erm ouncin on a × 50% Part (a) What is the maximum velocity of the person in meters per second, if the amplitude of the bounce is 0.16 cm? Grade Summary 'max = 10.19 5% 95% Potential 7 89 HOME Submissions cosO cotan0asin0 sinO Attempts remaining: 4 50% per attempt) detailed view acosO 1|2|3| atan0 acotan0 sinh0 cosh0 tanh cotanh0 5% END Degrees Radians BACKSPACE EL CLEAR Submit Hint give up! Hints: 1% deduction per hint Hints remaining Feedback: 1% deduction per feedback. 50% Part (b) What is the maximum energy, in joules, stored in the spring?Explanation / Answer
part b) total energy max = 0.5*k*A^2 = 0.5*1.5*10^6*0.16*10^-2 = 1200 J
part a) at equillibrium position person will have max velocity
=> 1200 = 0.5*m*v^2
=> 1200 = 0.5*88.5*v^2
=> v = 5.20 m/s