Please Help A rectangular gate is slanted at a 65 deg angle as shown. The top ot
ID: 1828269 • Letter: P
Question
Please Help
A rectangular gate is slanted at a 65 deg angle as shown. The top ot the gate is 8ft below the surface. The fluid in the tank is Carbon tetrachloride at 20 deg C. The gate is 4ft tall and 3ft wide. Carbon tetrachloride 4ft Air 5 deg What is the slant distance from the surface to the centroid of the gate? What is the gauge pressure at the centroid of the gate? What is the equivalent force on the gate due to the pressure from being submerged in the Carbon tetrachloride? Where does this equivalent force act on the gate; where is ycp relative to the top edge of the gate and along the slant of the gate?Explanation / Answer
a)Height= 8 + 2sin65 = 9.81ft
b)Pressure= Density*g*h = 99.26*32.2*9.81= 31340 psi
c)Force=PA = 31340*12 = 376086
d)It acts at the centroid of the gate