Problem 11.38 A tennis player swings her 1000 g recket with 8 speed ol 11.0 ms.
ID: 1864748 • Letter: P
Question
Problem 11.38 A tennis player swings her 1000 g recket with 8 speed ol 11.0 ms. She hits a 60 g tennis bell that was approeching her at a spAAd nf 190 m/s Tha hall rahounds at 44 n m/s Part A How fast is har racket moving immadiately after tha impac? Yau can ignone the intaractian of the rackat with her hand far the hriaf duration cf the collision Express your answer with the oppropriate units. alue Units Subimit Hequest Answer Part B it the lemis ball and racket are in oontact tor 12 0 ms?wfat i9 the 8verage force that the racket exerts on te bar? Express your answer with the apprapriate units. ?? alue Units SubmitExplanation / Answer
(a)
Given that,
Mr = 1000 g = 1 kg
Mb = 60 g = 0.06 kg
vr = 11 m/s
vb = 19 /s
rebound speed of ball = vb' = 44 m/s
(a)
Let speed of racket after impact = v
From conservation of momentum,
Mt* (v - vr) + Mb*(vb + vb') = 0
1*(v - 11) + 0.06*(19 + 44) = 0
v = 7.22 m/s
(b)
average force that the racket exerts on the ball,
F = Mb*(vb + vb') / t
F = 0.06*(19 + 44) / 12*10^(-3)
F = 315 N