Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular 10.0 cm by 18.0 cm circuit carrying an 8.00 A current is oriented

ID: 1872888 • Letter: A

Question

A rectangular 10.0 cm by 18.0 cm circuit carrying an 8.00 A current is oriented with its plane parallel to a uniform 0.800 T magnetic field.

Find the magnitude of the net force on the entire circuit. Express your answer in newtons to two significant figures. F = _______ N

* Not sure if you need to know the following, but I'm including it in case.*

A)For magnitude ab, F = (.80)(8)(.18)(sin 90) = 1.152 N

b)For magnitude bc, F = (.80)(8)(.1)(sin 0) = 0 N

c)For magnitude cd, F = (.80)(8)(.18)(sin 90) = 1.152 N

d)For magnitude da, F = (.80)(8)(.1)(sin 0) = 0 N

Explanation / Answer

Solution-

0 Newton

Explanation-

The net force is zero.

Here segment ab cancels segment cd.

Add the zero's from bc and da, we will get a net zero force.