Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management Help Homework - Chapter 18 Begin Date: 12/27/2017 12:00:00 AM -

ID: 1874547 • Letter: C

Question

Class Management Help Homework - Chapter 18 Begin Date: 12/27/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 2/21/2018 11:59:00 PM End Date: 4/30/2018 12:00:00 AM (13%) Problem 4: Two balloons (m = 0.018 kg) are separated by a distance of d= 14 m. They are released from rest and observed to have an instantaneous acceleration of a-14 m/s toward each other at the moment they are released. Assume the two balloons are point charges and have equal but opposite charges 50% Part (a) Calculate the magnitude of the charge on each balloon in C Grade Summary Deductions Potential 0% 100% sinO) tan() cosO cotan asin) acosO atanacotansinhC coshO tanh0 cotanhO Degrees O Radians Submissions Attempts remaining: 10 (1%, per attempt) detailed view Submit Hint I give up! Hints: 1% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 0% deduction per feedback 50% Part (b) How many electrons are responsible for the charge,

Explanation / Answer

Since we know the mass of each balloon and the acceleration, let’s use the following equation to determine the total force of attraction for each balloon.

F = m * a = 0.018 * 1.4 =0.0252 N

There are two forces that cause the balloons to accelerate toward each other. These two forces are the gravitational force and the charge force. Use the following equations for these two forces.

Fg = G * m1 * m2 /d2
Fg = 6.67* 10-11 * 0.018 * 0.018 / 142

= 1.1026*10-16
Since this force is so tiny, let’s ignore it.

Charge force = 9 * 109 * q * q / 196
9 * 109 * q2 / 196
Set this equal to 0.0252.

9 * 10^9 * q2/ 196 = 0.0252


This is approximately 2.34*105 coulomb of charge. The charge of one electron is1.6 * 10-19 C.

To determine the number of electrons, divide the charge by this number.

N = 2.34*10-5 ÷ 1.6 * 10-19

= 1.4625 * 1014 electrons