Please help, Im completely lost Need help with B and C. thank you! Painters at W
ID: 1997364 • Letter: P
Question
Please help, Im completely lost
Need help with B and C. thank you!
Painters at Work
A uniform ladder 5.10 m long rests against a frictionless, vertical wall with its lower end 2.80 m from the wall. The ladder weighs 159 N . The coefficient of static friction between the foot of the ladder and the ground is 0.390. A painter weighing 741 N climbs slowly up the ladder.
Part A
What is the maximum frictional force that the ground can exert on the ladder at its lower end?
351
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
What is the actual size of the frictional force when the painter has climbed 1.1583 m along the ladder?
279.9
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 8 attempts remaining
Part C
How far along the ladder can the painter climb before the ladder starts to slip?
SubmitMy AnswersGive Up
351
NExplanation / Answer
Here ,
let the angle of ladder with floor is theta
theta = arccos(2.80/5.1) = 56.7 degree
part A)
Normal force from the ground , N1 = Wladder + Wpainter
N1 = 741 + 159
N1 = 900 N
maximim frictional force = u * N1
maximim frictional force = 0.390 * 900
maximim frictional force = 351 N
part B)
when the painter is at 1.1583 m
let the normal force from the wall is N2
balancing the moment about the ground support
N2 * 5.1 * sin(56.7 degree) - 741 * 1.1583 * cos(56.7 degree) - 159 * 5.1/2 * cos(56.7 degree) = 0
solving
N2 = 162.77 N
in horizontal direction
frictional force = N2
frictional force = 162.77 N
c)
let the maximum he can climb is x
as maximum N2 = 351 N
351 * 5.1 * sin(56.7 degree) - 741 * x* cos(56.7 degree) - 159 * 5.1/2 * cos(56.7 degree) = 0
solving for x
x = 3.13 m
maximum he can climb to 3.13 m