Constants Part A Singly ionized (one electron removed) atoms are accelerated and
ID: 2034149 • Letter: C
Question
Constants Part A Singly ionized (one electron removed) atoms are accelerated and then passed through a velocity selector consisting of perpendicular electric and magnetic fields. The electric field is 160 V/m and the magnetic field is 3.18x102T. The ions next enter a uniform magnetic field of magnitude 1.75x10-2 T that is oriented perpendicular to their velocity How fast are the ions moving when they emerge from the velocity selector? m/s Submit Request Answer Part B If the radius of the path of the ions in the second magnetic field is 17.0 cm, what is their mass? Submit Request AnswerExplanation / Answer
Part A
when ions pass through velocity selector. using force balance
Fe = Fm
q*E = q*v*B
v = E/B
v = 160/(3.18*10^-2)
v = 5031.45 m/sec
Part B
when ions enter in next magnetic field, now again using force balacne
Fc = Fm
m*v^2/r = q*v*B
m = q*B*r/v
r = 17 cm = 17*10^-2 m
Using known values:
m = 1.6*10^-19*1.75*10^-2*17*10^-2/5031.45
m = 9.46*10^-26 kg
Please Upvote.