The diagram below shows a circuit consisting of a resistance R- 143 2, an induct
ID: 2036535 • Letter: T
Question
The diagram below shows a circuit consisting of a resistance R- 143 2, an inductor with L-47.1 mH and internal resistance r 42 ?, and a capacitor C-0.610 ?F, The circuit is being driven at 742 Hz and carries an rms current of 38.8 mA What is the rms voltage between a and b, that is, across R? 5.55 V You are correct. evious Tries Your receipt no. is 159-7644 What is the rms voltage between b and c, that is, across the inductor? Submit AnswerIncorrect. Tries 3/15 Previous Tries What is the rms voltage between c and d, that is, across C? 13.64 V You are correct. Previous Tries Your receipt no. is 159-7609 What is the rms voltage supplied by the generator? 8.94 V Submit AnswerIncorrect. Tries 2/15 Previous Tries What is the power factor for this circuit? 0.950 Submit Answer Incorrect. Tries 1/15 Previous TriesExplanation / Answer
R = (143 + 42) = 185 ohm
xL = (2 pi f L) = 2 pi x 742 x 0.0471
xL = 219.6 ohm
Xc = 1 / (2 pi f C) = 351.6 ohm
Z = sqrt[R^2 + (xL - XC)^2] = 227.3 ohm
Vrms = Irms Z = 8.82 Volt ....Ans
power factor = R / Z
= (185) / 227.3
= 0.814 .....Ans