Part A Lightning bolts approximately 20 kA. We can model such a current as the e
ID: 2037543 • Letter: P
Question
Part A Lightning bolts approximately 20 kA. We can model such a current as the equivalent of a very long, straight wire. can carry currents up to If you were unfortunate enough to be 4.6 m away from such a lightning bolt, how large a magnetic field would you experience? Express your answer using two significant figures B-4.35 10-4 Submit Previous Answers Request Ans Incorrect: Try Again: 6 attempts remaining Part B How does this field (B) compare to one (B2) you would experience by being 4.8 cm from a long, straight household current of 10 A? Express your answer using two significant figures ?, Submit Request Answer Provide Feedback Next >Explanation / Answer
Current due to the straight wire is given by:
B1 = u0*i/(2*pi*r)
Using given values:
B1 = 4*pi*10^-7*20*10^3/(2*pi*4.6)
B1 = 8.69*10^-4 T
Part B
Similary for wire 2
B2 = uo*i2/(2*pi*r2)
B2 = 4*pi*10^-7*10/(2*pi*4.6*10^-2)
B2 = 0.434*10^-4
Now
B1/B2 = 8.69*10^-4/(0.434*10^-4) = 20.02
Please Upvote.