Part B Blocks A and B have a masses of 110 kg and 240 kg, respectively.(Figure 2
ID: 2040747 • Letter: P
Question
Part B Blocks A and B have a masses of 110 kg and 240 kg, respectively.(Figure 2) The coefficient of static friction between A and B and between B and C is 0.220. The coefficient of static friction between the rope and peg E is 0.570. Pulley D rotates freely, and P 20.0 N. If8-45.0 degrees, what is the smallest magnitude, T, of tension, T, that causes block B to move? Express your answer numerically in kilonewtons to three significant figures. View Available Hint(s) Figure 2013 (5) T- 3443.358 kN Submit Previous Answers X Incorrect; Try Again; no points deducted Part CExplanation / Answer
forces on block A:
force by P
friction force between A and B=friction coefficient*normal force
=0.22*110*9.8=237.16 N
it is directed to the right
force on block B:
friction from surface C=0.22*(110+240)*9.8=754.6 N
to the left
tension in the rope=T/e^(mu*theta)
=T/e^(0.57*pi/4)
=T/1.5674
balancing both the forces, in order to get the block just moving:
T/1.5674=754.6+20
==>T=1212 N