Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An infinite sheet of charge that has a surface charge density of 25.9 nC/ m2 lie

ID: 2045159 • Letter: A

Question

An infinite sheet of charge that has a surface charge density of 25.9 nC/ m2 lies in the yz plane, passes through the origin, and is at a potential of 1.32 kV at the point y = 0, z = 0. A long wire having a linear charge density of 81.1 nC/ m lies parallel to the y axis and intersects the x axis at x = 3.15 m. Determine, the potential along the x axis at x = 0.827 m between wire and sheet.

Explanation / Answer

If we assume density of 21 nC/m2, long wire having a linear charge density of 50 nC/m lies parallel to the y axis and intersects the x axis at 3.2m. Vb-Va=-21n×1.5/2Eo -> Vb=1300-1779.661= -479.661 VB-VA(0)=50n/ (2?Eo) × Ln(3.2/1.7) = 568.7519 3.2-1.5=1.7 U=q(Vb+VB) = 2.4n × (568.7519-479.661)=2.13818×10^-7