In Fig. 27-54, the resistances are R1 = 1.3 O and R2 = 2.1 O, and the ideal batt
ID: 2055217 • Letter: I
Question
In Fig. 27-54, the resistances are R1 = 1.3 O and R2 = 2.1 O, and the ideal batteries have emfs e1 = 1.7 V, and e2 = e3 = 4.0 V. What are the (a) current (in A) in battery 1, (b) the current (in A) in battery 2 and (c) the current (in A) in battery 3? (d) What is the potential difference Va - Vb (in V)?http://edugen.wileyplus.com/edugen/courses/crs4957/art/qb/qu/c27/fig27_40.gif
I am having difficulty solving this problem. I got a) .794 A b) .377 A c) .417 A and d) 4.79V but everything was wrong except for the units. Any help would be great, Thanks in advance.
Explanation / Answer
cant see your pic .... it would be better if u could upload the pic itself