In Fig. 27-58, a voltmeter of resistance RV = 443 ? and an ammeter of resistance
ID: 2154864 • Letter: I
Question
In Fig. 27-58, a voltmeter of resistance RV = 443 ? and an ammeter of resistance RA = 3.37 ? are being used to measure a resistance R in a circuit that also contains R0 = 100 ? and an ideal battery of emf ? = 12.0 V. Resistance R is given by V/i, where V is the potential across R and i is the ammeter reading. The voltmeter reading is V', which is V plus the potential difference across the ammeter. Thus, the ratio of the two meter readings is not R but only an apparent resistance R' = V'/i. If R = 116 ?, what are (a) the ammeter reading in milliamperes, (b) the voltmeter reading (in V), and (c) R'?
Explanation / Answer
pic not visible