In the figure below, m1 = 9.5 kg and m2 = 4.0 kg. The coefficient of static fric
ID: 2063099 • Letter: I
Question
In the figure below, m1 = 9.5 kg and m2 = 4.0 kg. The coefficient of static friction between m1 and the horizontal surface is 0.60 while the coefficient of kinetic friction is 0.30.<br /><br />(a) If the system is released from rest, what will its acceleration be?<br />_______ m/s2<br /><br />(b) If the system is set in motion with m2 moving downward, what will be the acceleration of the system?<br />_______ m/s2<br />Explanation / Answer
Net downward force on the system => F =m2g - um1g F = m2g-0.3m1g total mass of system = m1+m2 acceleration of system = F/(m1+m2