Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, m1 = 9.0 kg and m2 = 3.5 kg. The coefficient of static fric

ID: 2138136 • Letter: I

Question

In the figure below, m1 = 9.0 kg and m2 = 3.5 kg. The coefficient of static friction between m1 and the horizontal surface is 0.50, and the coefficient of kinetic friction is 0.30.


(a) If the system is released from rest, what will its acceleration be?__m/s^2

(b) If the system is set in motion with m2 moving downward, what will be the acceleration of the system?__m/s^2

In the figure below, m1 = 9.0 kg and m2 = 3.5 kg. The coefficient of static friction between m1 and the horizontal surface is 0.50, and the coefficient of kinetic friction is 0.30. If the system is released from rest, what will its acceleration be?__m/s^2 If the system is set in motion with m2 moving downward, what will be the acceleration of the system?__m/s^2

Explanation / Answer

a. 0

b. 0.62 m/s2