Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 7.00 , R 2 = 1.90
ID: 2120750 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 7.00, R2 = 1.90, and V = 12.00 V.)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00-%u03A9 resistors connected in parallel.
%u03A9
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-%u03A9, and 4.00-%u03A9 resistors.
%u03A9
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-%u03A9 resistor.
%u03A9
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
%u03A9
(e) Calculate the total current in the circuit.
A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-%u03A9 resistor.
V
(h) Calculate the current in the 3.00-%u03A9 resistor.
A
Explanation / Answer
1. R1ll5
7*5/(7+5)
35/12=2.91
2.2.91+4=6.91
3.6.91ll3
6.91*3/(6.91+2)
6.91*3/8.91=2.32
4.2.32+1.9=4.21
5.i = V/Req
i=12/4.21=2.85A
6.V across R2=i*R2
2.85*1.9=5.41
7. 12-5.41=6.58
8.i=V/R
i=6.58/3
i=2.19