Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 7.00 ?, R 2 = 1.90
ID: 2300136 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 7.00 ?, R2 = 1.90 ?, and V = 12.00 V.)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00-? resistors connected in parallel.
___?
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00-?, and 4.00-? resistors.
___ ?
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00-? resistor.
___ ?
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
___?
(e) Calculate the total current in the circuit.
___ A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
___ V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00-? resistor.
___ V
(h) Calculate the current in the 3.00-? resistor.
___ A
Explanation / Answer
a)Req = 7*5/(7+5) = 35/12 = 2.92 ohm
b)Req = 2.92 + 4 = 6.92 ohm
c)Req = (6.92*3)/(6.92+3) = 2.1 ohm
d)Req = 2.1 + 1.9 = 4 ohm
e) I = 12/ 4 = 3 A
f) V (r2) = I(r2) * R2 = 3 * 1.9 = 5.7 v
g) Vreq = 12 - 5.7 = 6.3 v
h) Ireq = 6.3 /3 = 2.1 A