Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Fig. 29-70, a long circular pipe with outside radius R = 2.58 cm carries a (u

ID: 2153070 • Letter: I

Question

In Fig. 29-70, a long circular pipe with outside radius R = 2.58 cm carries a (uniformly distributed) current i = 8.29 mA into the page. A wire runs parallel to the pipe at a distance of 3.00R from center to center. Find the magnitude of the current in the wire in milliamperes such that the ratio of the magnitude of the net magnetic field at point P to the magnitude of the net magnetic field at the center of the pipe is 4.33, but it has the opposite direction.


Number

Units

In Fig. 29-70, a long circular pipe with outside radius R = 2.58 cm carries a (uniformly distributed) current i = 8.29 mA into the page. A wire runs parallel to the pipe at a distance of 3.00R from center to center. Find the magnitude of the current in the wire in milliamperes such that the ratio of the magnitude of the net magnetic field at point P to the magnitude of the net magnetic field at the center of the pipe is 4.33, but it has the opposite direction. Number *1 Units mA

Explanation / Answer

9.565 mA