A rectangular air mattress is 0.902 m long, 0. 549 m wide, and 0.117 m thick. If
ID: 2159276 • Letter: A
Question
A rectangular air mattress is 0.902 m long, 0. 549 m wide, and 0.117 m thick. If it has a mass of 1.38 kg, what additional mass can it support in water? The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Answer in units of kg In a machine shop, a hydraulic lift is used to raise heavy equipment for repairs. The system has a small piston with a cross-sectional area of 0.066 m2 and a large piston with a cross-sectional area of 0.23 m2. An engine weighing 3000 N rests on the large piston. What force must be applied to the small piston in order to lift the engine? Answer in units of NExplanation / Answer
a)Let m be the total mass that can be supported.
density=1.38/(0.902*0.549*0.117)=23.82kg/m3
Mg=Vwaterg
M=Vwater=57.94kg
Extra weight=57.94-1.38=56.56kg
b)Balancing pressures,
3000/0.23=F/0.066
F=861N