Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, particles 1 and 2 are fixed in place on an x axis, at a sep

ID: 2160000 • Letter: I

Question

In the figure below, particles 1 and 2 are fixed in place on an x axis, at a separation of L = 9.20 cm. Their charges are q1 = +e and q2 = -14e. Particle 3 with charge q3 = +4e is to be placed on the line between particles 1 and 2, so that they produce a net electrostatic force 3,net on it. (a) At what coordinate should particle 3 be placed to minimize the magnitude of that force? (Assume particle 1 is located at the origin of the system, and that the positive direction is to the right.) x = cm (b) What is that minimum magnitude? N

Explanation / Answer

a) for minimum force= cube-root(q/q') = r/(L-r) so, r = 2.7 cm