Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you please help me with D and E. I need math please. Use the worked example

ID: 2164876 • Letter: C

Question



Can you please help me with D and E. I need math please.

Use the worked example above to help you solve this problem. A ball is thrown from the top of a building with an initial velocity of 24.0 m/s straight upward, at an initial height of 50.5 m above the ground. The ball just misses the edge of the roof on its way down, as shown in the figure. Determine the time needed for the ball to reach its maximum height. 2.45 s Determine the maximum height. 29.39 m Determine the time needed for the ball to return to the height from which it was thrown, and the velocity of the ball at that instant. Time 4.89 ? s Velocity -24.0 m/s Determine the time needed for the ball to reach the ground. 39.37 Times Your response differs from the correct answer by more than 100%. s Determine the velocity and position of the ball at t = 5.34 s. Velocity m/s Position m

Explanation / Answer

d) V = 9.81*2.45 = 24.0345m/sec S = (24.0345*t)+(0.5*9.81*t^2) =>(0.5*9.81*t^2)+(24.0345*t)-50.5 = 0 =>t = 1.5871sec Time needed to reach ground = 4.9+1.5871 = 6.4921sec e)V = 24.0345+(9.81*(5.34-4.9)) = 28.3509m/sec