Consider the circuit, as shown in the figure above. R 1 = 12.0 ohm, R 2 = 13.0 o
ID: 2194216 • Letter: C
Question
Consider the circuit, as shown in the figure above.
R1 = 12.0 ohm, R2 = 13.0 ohm, R3 = 5.00 ohm, R4 = 5.00 ohm, R5 = 21.0 ohm and V = 23.0 V. Calculate the magnitude of the current in the R5 = 21.0 ohm resistor.
Calculate the magnitude of the potential difference between points a and b.
Consider the circuit, as shown in the figure above. R1 = 12.0 ohm, R2 = 13.0 ohm, R3 = 5.00 ohm, R4 = 5.00 ohm, R5 = 21.0 ohm and V = 23.0 V. Calculate the magnitude of the current in the R5 = 21.0 ohm resistor. Calculate the magnitude of the potential difference between points a and b.Explanation / Answer
This is just like yours. http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/consider-the-circuit-as-shown-in-the-figure-abover1-110-ohm-r2-130-ohm-r3-400-ohm-r4-500-o-q696968