Consider the circuit sketched out The source has a voltage amplitude of 240V, R=
ID: 2123428 • Letter: C
Question
Consider the circuit sketched out
The source has a voltage amplitude of 240V, R=120ohm and the reatanc of the capacitor is 650 ohm. The voltage amplitude across the capacitor is 620v
Part A
What is the current amplitude in the circuit?
I=?A
Part B What is the impedance
Z=?ohms
Part C
What two values can the reactance of the inductor have
Enter yoour answer as two numbers serparted with a comma?
XL=?ohms
Consider the circuit sketched out The source has a voltage amplitude of 240V, R=120ohm and the reactance of the capacitor is 650 ohm. The voltage amplitude across the capacitor is 620v What is the current amplitude in the circuit? What is the impedance Z=?ohms What two values can the reactance of the inductor have Enter your answer as two numbers separated with a comma?Explanation / Answer
a)
Vc=IXc
I=Vc/Xc =620/650
I=0.9538 A
I=0.95 A (approx)
b)
Z=V/I =240/0.9538
Z=251.61 ohms
c)
Z=sqrt[R^2+(XL-Xc)^2]
251.61 =sqrt[120^2+[XL-650)^2]
251.61^2 =120^2+(XL-650)^2
(XL-650)^2 =48909.05
XL-650 =(+ or -) 221.15 ohms
so
XL -650 =221.15
XL1 =871.15 ohms
and
XL-650 =-221.15
XL2=428.85 ohms
so XL =428.85 ohms and 971.15 ohms