Consider the circuit sketched in the Figure ( Figure 1 ) . The source has a volt
ID: 2123441 • Letter: C
Question
Consider the circuit sketched in the Figure (Figure 1) . The source has a voltage amplitude of 240V , R = 120%u03A9 , and the reactance of the capacitor is 650%u03A9 . The voltage amplitude across the capacitor is 620V .
A Consider the circuit sketched in the Figure (Figure 1) . The source has a voltage amplitude of 240V , R = 120%u03A9 , and the reactance of the capacitor is 650%u03A9 . The voltage amplitude across the capacitor is 620V. What is the current amplitude in the circuit? What is the impedance? What two values can the reactance of the inductor have?
Explanation / Answer
the current amplitude is
I = (E/R)
where E = 240 V and R = 120 ohm
the impedance is
Z = (R^2 + X_C^2)^1/2
where X_C = 650 ohm
let f be the resonant frequency
we know that
f = (1/2pi x (LC)^1/2)
or f^2 = (1/4pi^2 x (LC))
or L = (1/4pi^2 x C x f^2)