Please solve and explain A rectangular loop of wire with sides H = 30 cm and W =
ID: 2242933 • Letter: P
Question
Please solve and explain
A rectangular loop of wire with sides H = 30 cm and W = 65 cm carries current I2 = 0.383 A. An infinite straight wire, located a distance L = 34 cm from segment ad of the loop as shown, carries current I1 = 0.598 A in the positive y-direction.
Explanation / Answer
H = 0.30 m
W = 0.65 m
L = 0.34
i1 = 0.598 A
i2 = 0.383 A
1) Fad = mue*i1*i2*H/(2*pi*L) = 4.0418*10^-8 N(towards +x axis)
2) Fbc = mue*i1*i2*H/(2*pi*(L+W)) = 1.388*10^-8 N(towards - x axis)
Force on loop due to i1, F1 = Fad - Fbc = 2.6538*10^-8 N(towards +x axis)