Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, the hanging object has a mass of m 1 = 0.365 kg; the slidin

ID: 2261032 • Letter: I

Question

In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.365 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.820 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is ?k = 0.250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a


velocity of vi = 0.820 m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table.


(a) Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0.700 m away.


(b) Find the angular speed of the pulley at the same moment.



In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.365 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.820 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is ?k = 0.250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0.820 m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table. Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0.700 m away. Find the angular speed of the pulley at the same moment.

Explanation / Answer

(a)


I(cylinder) = 0.5*0.35*(0.02^2+0.03^2) =2.275*10^-4


By conservation of energy:


initial KE = 0.5*0.82*0.82^2+0.5*0.365*0.82^2-0.25*0.82*9.8*0.7+0.5*2.275*10^-4*(0.82/0.03)^2


= -0.922919


Final KE = 0.5*0.82*V^2+0.5*0.365*V^2-0.365*9.8*0.7+0.5*2.275*10^-4*(V/0.03)^2


=0.71889V^2-2.5039


Thus:


0.71889V^2-2.5039 = -0.922919


V=1.483 m/s


(b)


w = 1.483/ sqrt(.02^2 + .03^2)


=41.131 rad/s