A current I = 19.0 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure
ID: 2277215 • Letter: A
Question
A current I = 19.0 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.49 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 6.3
A current I = 19.0 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.49 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 6.3 µV. What is the drift velocity of the carriers in the strip? __________ mm/sExplanation / Answer
E_h = V_h / d
E_h = Hall electric field, V_h = Hall voltage, d = width of sample
E_h / B = v
where B = magnetic field and v = drift velocity
thus v = V_h / dB = 3.67*10^-4 m/s