A current I = 19.0 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure
ID: 2277216 • Letter: A
Question
A current I = 19.0 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.49 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 6.3
A current I = 19.0 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.49 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 6.3 µV. What is the drift velocity of the carriers in the strip? __________ mm/sExplanation / Answer
rate of flow through the strip
rate of flow = density (concentration) X cross sectional area X linear velocity of the fluid
Q = d*A*v where d = density
this should give
v= 19amps / (12.25 X 10^4 sq m X 6.3 X 10^28 X .49)=
=5.024*10^39mm/s