A current I = 65.0 A flows through a strip of metal of width 4.5 cm (the figure
ID: 2280326 • Letter: A
Question
A current I = 65.0 A flows through a strip of metal of width 4.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.47 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 7.1
A current I = 65.0 A flows through a strip of metal of width 4.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.47 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 7.1 muV. What is the drift velocity of the carriers in the strip?Explanation / Answer
hall voltage Vh = iB/neL = Vd BL
so drift velocity Vd = Vh/BL
vd = 7.1*10^-6 * /(0.47*0.045)
Vd = 0.335 mm/s