A current I = 35.5 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure
ID: 2277458 • Letter: A
Question
A current I = 35.5 A flows through a strip of metal of width 3.5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0.43 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 6.7 µV. What is the drift velocity of the carriers in the strip?
__________ mm/s
Tried using this formula :
V_d=V_h/dB
V_d=4.45e-7 mm/s answer was wrong.
V_h=6.7e-6 V
d=35 mm
B=.43 T
A current I = 35. 5 A flows through a strip of metal of width 3. 5 cm (the figure below). An electromagnet is switched on so that there is a uniform magnetic field of magnitude 0. 43 T directed into the page, and the Hall voltage is measured to be 6. 7 µV. What is the drift velocity of the carriers in the strip? __________ mm/sExplanation / Answer
V-d = V-h/(d*B)....
V-d = 6.7*10^-6/(0.035*0.43) =4.45*10^-8 V