Agazzi Company purchased equipment for $396,625 on October 1, 2012. It is estima
ID: 2377400 • Letter: A
Question
Agazzi Company purchased equipment for $396,625 on October 1, 2012. It is estimated that the equipment will have a useful life of 8 years and a salvage value of $31,040. Estimated production is 39,100 units and estimated working hours are 19,400. During 2012, Agazzi uses the equipment for 540 hours and the equipment produces 1,100 units.
Compute depreciation expense under each of the following methods. Agazzi is on a calendar-year basis ending December 31.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 1:
Depreciation for 2012 = (396625 - 31040)/8*(3/12) = 11425
Part 2:
Depreciation for 2012 = (396625 - 31040)/(39100)*1100 = 10285
Part 3:
Depreciation for 2012 = (396625 - 31040)/(19400)*540 = 10176
Part 4:
Depreciation for 2014 = (396625 - 31040)*6/36 = 60931
Part 5:
Depreciation Rate = 1/8*2 = 25%
Depreciation for 2012 = 396625*25%*3/12 = 27489
Depreciation for 2013 = (399625 - 27489)*25% = 93034
Thanks.